La mai bine de 5 decenii de la inundațiile care au distrus terenul de fotbal din Vadu Crișului, autoritățile locale au organizat un meci de fotbal amical, în cadrul căruia s-au întâlnit, generația anilor 70, care a promovat echipa de atunci, Stânca Vadu Crișului, în campionatul județean, și jucătorii echipei care, după patru etape, se situează pe locul secund în seria 1 a ligi a V-a. „După inundațiile din 1963, când apele s-au retras, terenul de fotbal devenise un teren de piatră, gazonul și stratul de pământ fiind distruse în totalitate. Atunci s-a luat decizia realizării unui nou teren, la intrarea în defileul Crișului Repede”, au precizat autoritățile, la inaugurarea meciului amical. Printre cei prezenți s-au aflat atât primarul Dorel Cosma cât și viceprimarul Ioan Hasas, ambii foști componenți ai echipei locale de fotbal la juniori și seniori.

Experiența și-a spus cuvântul

Aproximativ 40 de foști fotbaliști, care au jucat sub culorile galben-albastru ale clubului, au onorat invitația autorităților de a participa la amical. După un meci disputat, cu pauze de hidratare după fiecare 15 minute, tabela a consemnat egalitate, 2-2. Rezultatul final s-a stabilit în urma loviturilor de departajare. Experiența și-a spus cuvântul, fostele glorii adjudecându-și victoria. Teodor Pali (Dele), Hasas Imre (Piki), Sandu Pușcău, Sorin Pascar, Feri și Attila Mihoc, Rakóci Feri, Sandu și Florian Miere, Kósa Sanyi, Scheirer Jóska, au fost doar câțiva dintre componenții echipei câștigătoare. Partida amicală a avut loc în cadrul proiectului „Zilele Sportului pe Valea Crișului Repede”, sprijinit de DDIP Bihor.