Pentru concurenţii înscrişi la Oradea Night Run, organizatorii au stabilit trei distanţe de alergare. 140 de sportivi au alergat pe distanţa de 4.2 km, 127 au participat la concursul de cros, adică 10.5 km, şi 59 au alergat la semimaraton, 21 km. Competiţia a avut loc, sâmbătă seara, iar întreaga zonă centrală, din Piaţa Unirii-pietonala Vasile Alecsandri-Parcul 1 Decembrie, s-a transformat într-un inedit culoar de alergare. Bihorenii s-au impus la general, atât în concursul de 4.2 km (mini) prin Cristian Tăut, cât şi pe distanţa de 10 km prin Daniel Copil, care a încheiat cele 5 ture în 40 minute 24 secunde. În proba de semimaraton, competiţia a fost câştigată de timişoreanul Cristian Fitor.

Prin Agenţia de Management al Destinaţiei, Consiliul Judeţean Bihor a fost pentru a doua oară partener al Clubului Sportiv Xterra la organizarea semimaratonului de noapte, Oradea Night Run. Toţi participanţii au primit medalii de finisher, iar ocupanţii podiumului premii.