Spectatorii sunt invitați să participe timp de opt zile la un maraton teatral care aduce împreună nu mai puțin de 19 de spectacole de la companii teatrale renumite din întreaga țară, dar și din Moldova, Ucraina, Georgia și Franța. Festivalul Internațional de Teatru Oradea, ajuns la a VII-a ediție, este organizat de Teatrul Regina Maria, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Fundaţia Culturală FITO şi UNITER și va avea loc în perioada 2 – 9 iunie.

Conducerea Teatrului Regina Maria a anunțat marți, în cadrul unei conferințe de presă, că Festivalul Internațional de Teatru Oradea va cuprinde în acest an două mari secțiuni: secţiunea concurs – FESTIVALUL DE TEATRU SCURT, ajuns la ediția aniversară cu numărul XXV și secțiunea SPECTACOLE INVITATE – OFF CONCURS.

Selecția pentru FESTIVALUL DE TEATRU SCURT a fost realizată de către Victoria Balint – șeful de birou proiecte culturale și relații cu publicul al Teatrului Regina Maria și cuprinde 8 producții realizate atât de teatre instituționalizate, cât și de cele care provin din mediul independent. Juriul este format din trei personalități culturale ale teatrului românesc: criticii de teatru Ion Parhon și Elisabeta Pop și actorul de teatru și film Ion Sapdaru.

În secţiunea SPECTACOLE INVITATE – OFF CONCURS, publicul orădean se va putea delecta cu 11 spectacole extraordinare, invitate atât din țară cât și din străinătate, dar și producții de succes ale Teatrului Regina Maria.

În cadrul festivalului va avea loc premiera spectacolului „Sunetul Muzicii”, o producție a Teatrului Regina Maria, regia fiind semnată de Mihaela Bogdan. De asemenea, printre producțiile remarcabile care pot fi văzute în cadrul FITO se numără și spectacolul de balet „Carmen.TV”, a Teatrului Ucrainean Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, spectacolul „Medea`s boys”, montat de compania de teatru Apollo 111 din București și „Navigatorul” Teatrului Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”, care îl are în distribuție pe actorul orădean Richard Balint, câștigătorul Premiului pentru cel mai bun actor în rol secundar în cadrul acestei ediții a Galei de premiere UNITER. Festivalul Internaţional de Teatru Oradea va reuni astfel şi anul acesta spectacole create de mari regizori precum Cristian Juncu, Claudiu Goga, Andrei Măjeri.

Evenimentele din cadrul FITO 2019 se vor desfăşura la Sala Mare a Teatrului, Sala Arcadia, Sala Studio Szigligeti și scena mobilă amplasată în Cetatea Oradea, după cum a explicat directorul Elvira Rîmbu.

Biletele se vor pune în vânzare pe parcursul acestei săptămâni și se vor putea achiziționa de la Agenţia Teatrului de marți până vineri în intervalul orar 12:00 – 18:00 și duminica între orele 10:00-13:00 sau online pe www.biletmaster.ro. Puteţi achiziţiona bilete şi cu o oră înainte de spectacol.

Programul complet al Festivalului Internațional de Teatru Oradea:

DUMINICĂ, 2 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – ,,SUICIDAL”, după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 18:30 – Sala Mare – Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare – ,,SUNETUL MUZICII”, muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Ora 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Cetatea Oradea – ,,L’ÉCUME DES JOURS”/ ,,SPUMA ZILELOR”, de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră – Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

LUNI, 3 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – ,,FAMILIA TÓT”, de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ora 19:00 – Sala Mare – ,,NAVIGATORUL”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

MARȚI, 4 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia – ,,BEFORE BREAKFAST”, de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila

Ora 20:00 – Sala Mare – ,,OSCAR ȘI TANTI ROZ”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

MIERCURI, 5 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia – ,,ULTIMA NOAPTE LA MADRID”, de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Ora 20:00 – Sala Mare – ,,BRUTUS” sau ,,UCIDEREA LUI IULIUS CEZAR”, de Tüncer Cucenoğlu, regia Irakli Gogia – Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

JOI, 6 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – ,,MONSTRUL NISIPURILOR”, de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Ora 19:00 – Sala Mare – ,,…ESCU”, de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea

VINERI, 7 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia – ,,O RELAȚIE DESCHISĂ”, de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București

Ora 20:00 – Sala Mare – ,,MEDEA`S BOYS” – dramaturgia Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – ,,TRIX SHOW”, regia Mihai Gruia Sandu –Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Ora 17:00 – Sala Mare – ,,AVALANȘA”, de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00 – Sala Mare – ,,JANKA”, de Oscar K. Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București

DUMINICĂ, 9 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – ,,NECUNOSCUTUL”, patimă de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea

Ora 17:00 – Sala Arcadia – ,,ZLOATĂ” sau ,,VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI”, de Radu Popescu, regia Eugen Țugulea (spectacol lectură) – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 19:00 – Sala Mare – ,,Carmen.TV” – spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru – Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina

Larisa Patricia Herlaș