Duminică, Oradea a fost în mişcare. „Peste 800 de participanţi s-au înscris la ediţia din acest an, a VIII-a. A fost o săptămână dificilă, dar a meritat. Să vezi atât de multă lume dornică de mişcare este nemaipomenit”, ne-a spus Deme József, organizator al evenimentului. Participanţii s-au înscris la cursele de semimaraton 21km, ştafetă 4×5 km, 10.5 km, 5 km. Cursa copiilor a completat programul ediţiei din 2018.

Felicitări participanţilor

Consiliul Judeţean Bihor a fost partenerul principal al ediţiei din acest an. De altfel, vicepreşedintele Traian Bodea a fost cel care a premiat sportivii clasaţi pe podium. „Mă bucur să văd atât de multă lume la un astfel de eveniment. Vă felicit pe toţi pentru participare, în special pe copii care au dat dovadă de ambiţie şi hotărâre în cursa destinată lor”, a precizat Traian Bodea, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor. La feminin, concursul de semimaraton a fost câştigat de Adela Bălţoi, iar la masculin de Ştefan Lupu. Cursa de 10.5 km a fost câştigată la feminin de Karina Tămăşilă, iar la masculin de Eduard Hercuţ, și locul I la ştafeta firmelor a revenit echipei Star Team Holcim 1. Printre partenerii evenimentului s-au numărat Direcţia de Dezvoltare şi Implemetare Proiecte şi Agenţia de Management al Destinaţiei Bihor. „Este o cursă extraordinară şi mă bucur să constat că tot mai multe persoane iau startul acestei competiţii. Este o ocazie nemaipomenită prin care reuşim să promovăm Oradea şi judeţul Bihor. Avem destinaţii frumoase pe care trebuie să le facem cunoscute”, a adăugat Bántó Norbert, directorul AMD Bihor, cel care a premiat câştigătorii cursei de 5 km câştigată de atletul orădean Laviniu Chiş şi Yasmina Tămăşilă. Ştafeta Direcţiei de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, prezentă pentru prima oară în competiţie, s-a situat pe locul VIII. La ediţia a 8-a a Oradea City Running Day au participat sportivi din România, Ungaria, Slovacia, Irlanda, Spania, Marea Britanie.